2.1. Támogatott formátumok

Fontos tisztázni egy elterjedt tévhitet. Amikor az emberek egy .AVI kiterjesztésű file-t látnak, azonnal azt mondják hogy az nem MPEG file. Ez nem igaz. Legalábbis nem ebben a formában. Ha azt mondod nekik hogy ez a file tartalmazhat MPEG videot is, kinevetnek. Nyugodtan verd bucira a fejüket, és küldd el őket RTFM-be.

Ugyanis, a codec nem egyenlő a file formátummal.
A video codec-ek például a következők: MPEG1, MPEG2, DivX, Indeo5, 3ivx.
És a video formátumok: MPG, AVI, ASF.

Elméletben nyugodt szívvel beletehetsz OpenDivX videot és MP3 audiot egy .MPG formátumú file-ba. Annyi a probléma hogy a legtöbb lejátszó nem fogja lejátszani, mert MPEG1 videot és MP2 audiot várnak (az .MPG-ben nem lehet megadni hogy milyen formátumban van benne a video és audio, mint például az .AVI-ban). Van tegyél MPEG1 videot .AVI-ba. Például az ffmpeg és persze a MEncoder tud ilyen fileokat létrehozni.

2.1.1. Video formátumok

2.1.1.1. MPEG file-ok

Olvasd el a DVD fejezetet!

Az MPEG fileokban néhány frame-ből álló csoportok vannak, melyek teljesen függetlenek egymástól. Ez annyit tesz hogy akár egy normális file-kezelővel szétvághatsz vagy összeilleszthetsz MPEG fileokat, melyek utána teljesen működőképesek maradnak.

Az MPEG fileok egyik tulajdonsága hogy van bennük egy mező a video képarányának (aspect ratio) leírására. Például az SVCD-ken 480x480-as felbontású video van, és a lejátszóprogramok az előbb említett fejlécből (ami itt 4:3-at tartalmaz) tudják hogy hogyan kell megjeleníteni (itt 640x480-as felbontásban). Az AVI fileoknak nincs ilyen mezőjük, így MPEG-ből AVI-ba kódolásnál át kell méretezni a képet, vagy az -aspect opciót használni lejátszásnál.

2.1.1.2. AVI file-ok

A Micro$oft AVI (Audio Video Interleaved) formátuma egy széles körben elterjedt és használt formátum, jelenleg többnyire DivX és DivX4 codec-kel ellátott videokhoz használják. Több ismert hátránya, inkompatibilitása van (például streaming-nél). Egy darab video, és 0-99 audio streamet támogat egy fileban. 2Gb-ig terjedhet, bár az OpenDMS kiterjesztés többek között ezt a korlátot is kitágítja. Az M$ jelenleg erősen ellenzi a használatát, az ASF/WMV javára. Persze nem mintha bárkit is érdekelne.

Megj.: a DV kamerák két fajta AVI formátumot hozhatnak létre. Az egyik a szabványos és lejátszható, a másik nélkülözi mindkét előbb felsorolt tulajdonságot.

Két fajta AVI file fajta ismert:

Az MPlayer kétféle időzítést ismer AVI file-ok esetén:

Bármilyen audio és video codec használható, de megjegyzendő hogy a VBR audio támogatása igencsak gyenge a legtöbb lejátszóban. Maga a fileformátum lehetővé teszi a VBR audiot, de a lejátszók CBR audiot várnak. A VBR új, és a Microsoft AVI specifikációi csak CBR audiot irnak le. Ráadásul a legtöbb enkóder/multiplexer hibás fileokat generál VBR audio használata esetén. Két kivételt ismerek: NanDub, és MEncoder.

2.1.1.3. ASF/WMV file-ok

ASF (active streaming format) a Microsofttól jön. Az ASF két variánsát fejlesztették ki, v1.0 és v2.0. A v1.0-át a média szerkesztőik (windows media player és windows media encoder) használják, és teljesen titkos. A v2.0 pedig publikus és bejegyzett :). Természetesen különböznek, abszolut semmi kompatibilitás nem áll fent, ez csak egy újabb jogi játék. Az MPlayer csak a v1.0-át támogatja, mivel v2.0-át még senki nem látott :) . Megjegyzendő hogy manapság az ASF fileok .WMA vagy .WMV kiterjesztéssel jönnek.

2.1.1.4. QuickTime/MOV file-ok

Ezek Macintosh-ról származnak. Általában .QT vagy .MOV kiterjesztésűek, valamint mivel az MPEG4 Group a QuickTime-t választotta ajánlott fileformátumnak az MPEG4-hez, az ő .MOV filejaik .MPG vagy .MP4 kiterjesztésűek (érdekesség hogy ezekben a fileokban a video és audio stream egy az egyben egy MPG vagy AAC file. A -dumpvideo és -dumpaudio opciókkal ki is lehet őket szedni.).

Codec-ek : bármilyen codec engedélyezett, mind CBR vagy VBR. A legtöbb új MOV file Sorenson videoval és QDesign Music Audioval van ellátva. Lásd a Sorenson fejezetet.

2.1.1.5. VIVO file-ok

Az MPlayer teljesen természetesen játszik VIVO fileokat. A formátum nagy hátránya hogy nincs benne index blokk, se fix csomagméret vagy sync byte, és a legtöbb fileban keyframe sincs így a tekerést el lehet felejteni.

A VIVO/1.0 fileok video codec-e szabványos h.263. A VIVO/2.0 file-ok video codec-e egy módosított, nem szabványos h.263. Az audioval ugyanez a helyzet, g.723 (szabvány), vagy Vivo Siren.

Lásd a VIVO video codec és VIVO audio codec fejezeteket az installálási útmutatóhoz.

2.1.1.6. FLI file-ok

A FLI egy - az Autodesk Animator által használt - nagyon régi fileformátum, de a Neten igen elterjedt. Az MPlayer teljeskörűen támogatja ezen formátum beolvasását és dekódolását, seekeléssel is, természetesen. A FLI file-ok nem tartalmaznak keyframe-eket, így a seekelés után a kép rövid ideig zavaros lesz.

2.1.1.7. RealMedia file-ok

Igen, az MPlayer képes RealMedia (.rm) file-ok beolvasására (demux). Lehet seekelni, ha megadod a -forceidx opciót. Itt található a támogatott RealVideo és RealAudio codec-ek listája.

2.1.1.8. NuppelVideo file-ok

A NuppelVideo egy TV grabber program (ha minden igaz:). Az MPlayer képes a létrehozott .nuv file-okat olvasni (csak az 5.0-ás NuppelVideo formátumot). Ezek a file-ok tartalmazhatnak tömörítetlen YV12, YV12+RTJpeg tömörített, YV12 RTJpeg+lzo tömörített, valamint YV12+lzo tömörített képeket. Természetesen lehetséges ezen file-ok MEncoder-rel történő DivX-be (vagy bármibe) tömörítése. A seekelés működik.

2.1.1.9. yuv4mpeg file-ok

A yuv4mpeg / yuv4mpeg2 is egy formátum amit például az mjpegtools programok használnak. Ezek a fileok gyakorlatilag YUV 4:2:0 képek sorozataiból állnak.

2.1.1.10. FILM file-ok

Ez a formátum a régi Sega Saturn CD-s játékoknál elterjedt.

2.1.1.11. RoQ file-ok

A RoQ formátumot néhány ID játék használja, pl a Quake III és a Return to Castle Wolfenstein.

2.1.1.12. OGG file-ok

Ez egy, a Xiphophorus által kifejlesztett új formátum, melynek legfőbb célja a Vorbis audio formátum megfelelő támogatása. Használatához először megfelelően fel kell installálni a libogg és libvorbis könyvtárakat, majd újrafordítani az MPlayer-t.

2.1.1.13. SDP file-ok

Az SDP egy IETF szabvány formátum, mely leírja a video és/vagy audio RTP stream-eket (a LIVE.COM Streaming Media könyvtár szükséges hozzájuk).

2.1.1.14. PVA file-ok

A PVA file-ok a DVB kártyák Windows alatt futó kezelőszoftvereik (pl.: MultiDec, WinTV) file-jai, valamint hasonlítanak az MPEG formátumra.

A PVA specifikáció a következő címről tölthető le: http://www.technotrend.de/download/av_format_v1.pdf

2.1.1.15. GIF file-ok

A GIF egy, a weben elterjedt képformátum, melynek két verziója ismert, a GIF87a, és a GIF89a. A legfőbb eltérés a kettő között, hogy a GIF89a engedélyezi az animációt is. Az MPlayer mindkét formátumot támogatja a libungif, vagy egyéb libgif-kompatibilis könyvtár segítségével. A nem animált GIF-ek ugyanúgy jelenítődnek meg mint az egy képkockát tartalmazó videók, azaz megtekintésükhöz szükség van a -fixed-vo és -loop 0 opciók megadására.

Az MPlayer jelenleg nem támogatja a GIF file-okban történő tekerést. A GIF file-ok nem szükségszerűen fix képméretűek, hanem több, egymástól független képből állnak, melyeket egy fix méretű mezőn kell elhelyezni. A framerátát az egyes képkockák előtti opcionális blokk vezérli, mely megadja a késleltetést a következő képkockáig.

A szabvány GIF file-ok 24bit-es RGB képkockákból állnak melyekhez egy maximum 8bpp-s paletta tartozik. Ezek a képkockák általában LZW algoritmussal tömörítettek, de néhány GIF készítő program tömörítetlen GIF-et hoz létre, hogy elkerülje az LZW licenszével történő ütközést.

Bár a legtöbb disztribúció tartalmazza a libungif-et, ha akarok letöltheted a következő címről is: http://prt+r-13.ucsc.edu/~badger/software/libungif/index.shtml

A GIF specifikáció a következő címen lelhető fel: http://www.w3.org/Graphic+s/GIF/spec-gif89a.txt

2.1.2. Audio formátumok

Az MPlayer egy Movie (film) és nem Média lejátszó, bár le tud játszani néhány audio fileformátumot (ezek alant vannak felsorolva). Fontos megjegyezni hogy ez nem az ajánlott használati módja az MPlayernek, inkább az xmms-t ajánljuk erre a célra.

2.1.2.1. MP3 file-ok

Bizonyos MP3-aknál előfordulhat hogy az MPlayer MPEG file-nak detektálja őket, és ennek következtében hibásan vagy sehogy se játszik le. Ezt nem lehet megoldani anélkül hogy néhány hibás MPEG file lejátszását lehetetlenné tennénk, ezért ez így marad a jövőben is. Használd a manpage-ben elmagyarázott -demuxer opciót, ez ilyen esetekben segíthet.

2.1.2.2. WAV file-ok

2.1.2.3. OGG file-ok

Megfelelően felinstallált libogg valamint libvorbis szükséges.

2.1.2.4. WMA/ASF file-ok

2.1.2.5. MP4 file-ok

2.1.2.6. CD audio

Az MPlayer a cdparanoia használatával képes CDDA (Audio CD-k) lejátszására. Ezen dokumentáció nem tér ki a cdparanoia képességeire.

Olvasd el a man page-ben a -cdda opció leírását, amivel opciókat lehet átadni a cdparanoia-nak.

2.1.2.7. XMMS

Az MPlayer annyira kurvajó, hogy még az XMMS-t is képes használni sok fileformátum lejátszására. Az XMMS-nek vannak plugin-jei például SNES-es illetve C64-es játékok zenéjéhez, sok Amiga formátumhoz, .xm, .it, VQF, musepack, Bonk, shorten, és a lista még folytatódik. Ezek a plugin-ek az XMMS Input Plugin-ek lapjáról tölthetőek le.

A támogatás használatához az MPlayer-t az --enable-xmms opcióval kell fordítani. Ha ezután a detektálás sikertelen, a --with-xmmsplugindir illetve a --with-xmmslibdir opciók szolgálnak a plugin-ek, illetve a lib-ek helyének megadására.